публікації

Прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва по-новому

09/02/2016

Роман Рябенко

Старший юрист, адвокат

Державно-приватне партнерство та закупівлі,
Нерухомість та будівництво,
Транспорт та інфраструктура

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

2015-й нормотворчий рік в Україні пройшов під гаслами дерегуляції, децентралізації, спрощення та електронізації багатьох процедур і порядків. Нові віяння торкнулися й деяких містобудівних питань, зокрема, порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Нижче пропонуємо короткий, але цілісний огляд основних змін у цій галузі.

Основні положення прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів визначено ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (Закон про містобудування). Ці положення не зазнали істотних змін. Як і раніше, об’єкти I-III категорії складності вводяться в експлуатацію в декларативному порядку, а IV-V – на підставі акта про прийняття в експлуатацію. Незалежно від процедури, уповноваженому органу відведено 10 робочих днів для прийняття рішення.

Кабінет Міністрів України у 2015 році двічі вносив зміни до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого його Постановою від 13 квітня 2011 р. №461 (Порядок). Спершу цей Порядок було викладено у новій редакції Постановою від 08 вересня 2015 р. №750, а через місяць – змінено Постановою від 21 жовтня 2015 р. №880.

Передбачено можливість подання декларації про прийняття в експлуатацію об'єктів I - III категорій складності через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві, крім подання особисто та рекомендованим листом. Що стосується заяви й акта про прийняття в експлуатацію об'єктів IV-V категорій складності будівництва, то вони, як і раніше, подаються особисто або рекомендованим листом з описом вкладення.

Декларації, що подаються в електронному вигляді, заявник підписує електронним цифровим підписом. Вони підлягають реєстрації в електронній системі здійснення декларативних процедур у будівництві. Для цього, крім змін у Порядку, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства внесло наказом від 16 липня 2015 р. № 166 відповідні доповнення до Порядку функціонування електронної системи здійснення декларативних процедур у будівництві, затвердженого наказом Міністерства від 24 листопада 2014 р. № 325.

Житлові будинки, в яких є квартири, призначені для маломобільних груп населення, приймаються в експлуатацію за умови дотримання у таких квартирах вимог державних будівельних норм стосовно доступності для маломобільних груп населення.

Визначено порядок технічного обстеження самочинно збудованих об'єктів, право власності на які визнано за рішенням суду. Воно проводиться суб'єктом господарювання, який має виконавців із кваліфікаційними сертифікатами згідно із Законом України «Про архітектурну діяльність». Порядок не визначає, хто залучає такого суб’єкта, з чого можна зробити висновок, що його може залучати й сам замовник на договірній основі. Технічне обстеження включає візуальне та інструментальне обстеження, а висновок готується з урахуванням будівельної документації та не може бути підготовленим за фотокартками. Форма звіту передбачена Порядком.

23 грудня 2015 р. Науково-експертна рада Державної архітектурно-будівельної інспекції надала рекомендації, згідно з якими при прийнятті в експлуатацію самочинно збудованих об’єктів, права власності на які визнано за рішенням суду, слід враховувати наявність у забудовника проектної документації, крім будинків до 300 кв. м, тобто  за наявності проекту будівництва, що покликано забезпечити надійність і безпеку нових споруд.

Спрощено порядок інформування про прийняття в експлуатацію. Тепер замовнику не потрібно подавати копію декларації чи сертифіката до місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об’єкта. Замовнику також більше не потрібно окремо інформувати державні органи пожежної та техногенної безпеки. Раніше Порядок передбачав такі подання та повідомлення протягом семи календарних днів після винесення рішення про прийняття в експлуатацію. Тепер інформація включається до реєстру протягом одного робочого дня після її отримання від органів державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК).

Уточнено положення про відповідальність. У Порядку вирішили продублювати ч. 10 ст. 39 Закону про містобудування про те, що за повноту та достовірність даних, зазначених у декларації чи акті про готовність об'єкта до експлуатації, несе відповідальність замовник. Оскільки на практиці проект декларації готує спеціальна організація, зазвичай генеральний підрядник, то такі обставини слід враховувати при визначенні договірних умов з нею. З цього також випливає, що органи ДАБК, приймаючи рішення, несуть обмежену відповідальність за своє по суті формальне рішення про прийняття в експлуатацію. Вони приймають таке рішення після перевірки відповідності поданої заяви формальним вимогам про повноту та достовірність даних, установлених Порядком. Стосовно цього Порядок доповнили визначенням повноти даних, обмеживши інформацією, передбаченою затвердженою Порядком формою документа, що подається заявником.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства" від 09 квітня 2015 р. № 320-VIII внесено, серед іншого, зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення України (Кодекс) і Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (Закон про відповідальність). Тепер з Кодексу прибрали штраф за наведення недостовірних даних у декларації чи акті про готовність об'єкта до експлуатації та за експлуатацію не прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, що дублював п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону про відповідальність. Також доповнено п. 81 ч. 2 ст. 2 Закону про відповідальність, що встановлює відповідальність органів ДАБК за реєстрацію декларацій та видачу сертифікатів, оформлених з порушенням вимог законодавства. 

У разі прийняття в експлуатацію об'єктів IV - V категорій складності будівництва, як і раніше, органи ДАБК можуть проводити огляд об'єкта, додаткові експертизи тощо. Строк для перевірки та прийняття рішення обмежено ст. 39 Закону про містобудування і становить 10 робочих днів, при цьому не може бути продовжений.

Порядок вже не передбачає подання документів до дозвільного центру, а лише безпосередньо до органів ДАБК.

Переобладнання і перепланування орендарем житлового будинку та житлового приміщення без змін несучих конструкцій чи інженерних систем загального користування не потребують отримання документів для їх виконання, а після завершення робіт прийняття в експлуатацію об'єкта не потребується відповідно до змін, внесених раніше Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)" від 12 лютого 2015 р. № 191-VIII до ст. 100 Житлового кодексу Української РСР. У разі зміни площі, кількості, складу приміщень роботи здійснюються за згодою орендодавця, якщо інше не зазначено в договорі оренди.

Визначено структуру органів ДАБК, що складається з відповідних органів при держадміністраціях у Києві та Севастополі й виконавчих органів міських, сільських, селищних рад. Відповідні зміни внесено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства" від 09 квітня 2015 р. № 320-VIII , серед іншого, до Закону України "Про основи містобудування", Закону про містобудування та Закону України "Про архітектурну діяльність".
Тепер відповідно до п. 7 ч. 1 нової редакції ст. 7 Закону про містобудування прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється:

  • виконавчими органами з питань ДАБК сільських, селищних рад – щодо об'єктів I - III категорій складності будівництва, розташованих у межах відповідних населених пунктів;
  • виконавчими органами з питань ДАБК міських рад – щодо об'єктів I - IV категорій, розташованих у межах відповідних міст;
  • структурними підрозділами з питань ДАБК Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій – щодо об'єктів I - IV категорій, розташованих у межах міст Києва та Севастополя;
  • центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в АРК, областях, містах Києві та Севастополі – щодо об'єктів I - V категорій складності будівництва, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об'єктів V категорії в межах населених пунктів, а також щодо об'єктів IV категорії, розташованих у межах сіл та селищ.

Таким чином, у 2015 році процедура прийняття в експлуатацію збудованих об'єктів спростилася зі скасуванням обов'язку замовника повідомляти місцеві органи влади й органи пожежної та техногенної безпеки, а також із введенням можливості електронного подання декларації. Уточнено порядок прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об'єктів. Реформа системи органів ДАБК знайшла своє нормативне втілення, у тому числі в передачі на місця повноважень щодо прийняття рішень про прийняття в експлуатацію об'єктів, які перебувають у межах населеного пункту щодо об'єктів I - III категорій, а для міст – також IV категорії складності будівництва. Вважаємо, що ці зміни трохи полегшать забудовникам провадження їх господарської діяльності у такий економічно складний для України час.

Опубліковано: ЮРИСТ&ЗАКОН, 29 січня – 04 лютого 2016 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

29/04/2022

Кабінет Міністрів України нарешті опублікував постанову 480 (далі — Постанова), якою, серед іншого, відновлюється проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Постанову було офіційно оприлюднено в газеті «Урядовий кур'єр» та, відповідно, 28 квітня, вона набрала чинності...

Роман Рябенко

22/03/2021

Стаття доступна англійською мовою

Роман Рябенко, Олександр Бородкін