публікації

Податкові накладні 2023: новини ще кращі

21/02/2023

Єгор Свідло

Старший юрист, адвокат

Національний судовий процес

Аліна Ратушна

Юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

Нещодавно ми розповідали про те, як законодавець «пішов назустріч» платникам податків і нарешті вирішив проблему реєстрації податкових накладних за лютий — травень 2022 року. Фактично ці зміни до податкового законодавства врятували багатьох платників податків від сплати неправомірно та безпідставно нарахованих податковими органами штрафів.

Водночас, що дуже приємно, на цьому законодавець не зупинився і продовжив підтримувати платників податків у питаннях реєстрації податкових накладних.

Зокрема, 8 лютого 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до розділу ХХ „Перехідні положення“ Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» 2876-ІХ від 12.01.2023 р.

Окрім відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування, що і так зрозуміло з назви Закону, законодавець також передбачив низку спрощень для платників ПДВ, а саме:

(1) Продовження граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування.

Тепер податкові накладні, складені з 1 по 15 календарний день місяця, потрібно буде реєструвати до 5 календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; а податкові накладні, складені з 16 по останній день місяця — до 18 календарного дня наступного місяця.

Погодьтеся, в умовах постійних відключень світла, повітряних тривог та надмірного стресу для головних бухгалтерів ці додаткові дні є гарним і правильним бонусом.

(2) Зменшення розміру штрафних санкцій за порушення платниками граничних строків реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування.

На заміну стандартним штрафам у розмірі 10, 20, 30, 40, 50 відсотків суми ПДВ законодавець встановив штрафи у розмірі 2, 5, 10, 15, 25 відсотків суми ПДВ.

Минулі штрафи навіть «надмірними» назвати було важко, тому очевидно дякуємо за таке рішення і просимо тепер більш пильно поглянути на податкові накладні, складені на неплатників ПДВ. Так, питання наболіле і його треба підняти.

За теперішньої редакції кодексу невчасна реєстрація таких накладних означає накладення штрафу. Проте, на нашу думку, в умовах воєнного стану та в цілому ситуації на ринку, накладати штрафи за невчасну реєстрацію таких накладних є недоречним і недоцільним. Бізнесу і так важко, а такі накладні є по-суті внутрішнім документом платника податків і від їх невчасної реєстрації не страждають ні державний бюджет, ні контрагент-неплатник ПДВ. Тобто, функція стимулювання платника податків до дисципліни перетворюється на каральну. Наповнювати бюджет, звісно, треба, але не за будь-яку ціну.

Далі знову до хороших новин. Обидві вищевказані пільги (продовження граничних строків і зменшення штрафів) діятимуть на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Більше того, віднині операційний день для реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування триватиме цілодобово. А отже, більше ніяких штрафів за нічну реєстрацію податкових накладних в останній день граничного строку.

Також, збільшено тривалість операційного дня для надання електронних сервісів та приймання електронних документів до 20:00 (раніше електронні документи приймалися лише до 18:00).

Незважаючи на те, що від початку року законодавець вже вдруге змінив податкове законодавство на користь платників податків, все-таки ще залишаються проблемні питання, які потребують якомога швидшого вирішення. Тому, ми дуже сподіваємося, що всі вони невдовзі будуть вирішені на законодавчому рівні. Очевидно одне — бізнес готовий працювати у воєнний час за справедливих і зрозумілих правил.    

Опубліковано: NV Бізнес, 21 лютого 2023 р.

Автори: Єгор Свідло, Аліна Ратушна

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

20/03/2023

Тема податкових накладних буде актуальною протягом багатьох років. Проте наразі, з огляду на можливість проведення податковими органами камеральних перевірок навіть в умовах воєнного стану, набуває все більшого розголосу серед платників податків.

Єгор Свідло, Аліна Ратушна

20/01/2023

Після поновлення процесу проведення камеральних перевірок в Україні, багато платників податків зіштовхнулися з новою проблемою під кодовою назвою «15 липня».

Єгор Свідло, Аліна Ратушна