публікації

Повернення бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку під час карантину — це реально! Досвід Мінісо

05/10/2020

Тетяна Бережна

Радниця, адвокатка

Антикорупційні питання,
Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

Під час карантину для бізнесу особливо важливо мати «живі» гроші. Отримання бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку є одним зі способів поповнити оборотні кошти. Проте відшкодування ПДВ це не завжди легка задача, більше того, в період карантину.

Накладений парламентом мораторій на перевірки під час карантину не стосується перевірок щодо відшкодування ПДВ. Це означає, що, незважаючи на поточну ситуацію, бізнес все одно може отримувати бюджетне відшкодування за наслідками перевірки. 

Ми хотіли б поділитися успішним кейсом відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку, який ми супроводжували в інтересах нашого клієнта.

Загальна процедура

Для отримання бюджетного відшкодування ПДВ компанія подає разом із податковою декларацією заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Податковий орган має узгодити таке відшкодування протягом 30 календарних днів після закінчення строку подання податкової декларації. А якщо сума ПДВ до відшкодування становить більше 100 тисяч гривень, податковий орган має право призначити документальну позапланову перевірку. Під час такої перевірки податковий орган не має права перевіряти дотримання компанією законодавства з будь-яких інших питань, окрім відшкодування ПДВ.

Відтак, увага податкових органів буде зосереджена саме на законності підстав для бюджетного відшкодування ПДВ. Уже сьогодні кількість відмов у відшкодуванні зростає. Тому весь процес від заповнення заяви до отримання бюджетного відшкодування на рахунок у банку, очевидно, потребуватиме значних зусиль, знань та відповідного досвіду.

Заповнення заяви про повернення ПДВ вимагає врахування всіх податкових періодів, за які компанія хоче відшкодувати податок. На цьому етапі навіть технічна помилка на кшталт неправильно вказаного періоду, в якому виникло від’ємне значення, може стати причиною відмови в праві на бюджетне відшкодування. 

Якщо за результатами проведення перевірки вам відмовили у відшкодуванні з тих чи інших підстав, необхідно грамотно викласти позицію в запереченнях на акт податкової перевірки. Підготовка правової позиції на цьому етапі зекономить зусилля на всіх наступних. Якщо податковий орган не змінив свою позицію з урахуванням заперечень, прийняв податкове повідомлення-рішення, у платника податку залишається опція адміністративного оскарження.

Якщо ж адміністративна процедура не принесла потрібного результату, необхідно звертатися до суду. Слід розуміти, що строки розгляду спорів сьогодні значні, однак цією можливістю повернути свої кошти не можна не скористатися.

Наш досвід

Наш клієнт, Мінісо, звернувся до нас після подання заяви про відшкодування ПДВ та отримання рішення податкового органу про неможливість такого відшкодування за результатами перевірки. Ми прийняли рішення обґрунтувати право Мінісо на бюджетне відшкодування ПДВ у позовній заяві і звернутися одразу до суду. Суд першої інстанції оцінив аргументи та правову позицію, яку ми напрацювали у позові, взяв до уваги всі зібрані нами документи і задовольнив позов повністю. Рішення набрало законної сили, адже суд апеляційної інстанції теж погодився з тим, що наш клієнт має право на бюджетне відшкодування ПДВ. 

Треба враховувати, що отримання судового рішення на вашу користь, яке набрало законної сили, ще не означає отримання коштів на рахунок у банку. Ми проконтролювали, щоби суму ПДВ було внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. На 5 день після внесення суми відшкодування в цей Реєстр казначейська служба повернула кошти на рахунок клієнта.

Наш досвід супроводу процедури відшкодування ПДВ від початку податкової перевірки до моменту отримання коштів доводить, що важлива кожна деталь. Після спрямування судового рішення на користь нашого клієнта, яке набрало законної сили, до податкового органу могли виникати навіть технічні перешкоди, які унеможливлювали на певному етапі повернення коштів. Проте вони були успішно усунуті, а кошти надійшли на рахунок клієнта.

Однак, процедура відшкодування ПДВ є цілком реальною, хоч і вимагає значних зусиль, знань та відповідного досвіду, а її результат – надважливий для бізнес-процесів, а особливо, під час карантину.

Опубліковано: Дія.Бізнес, 05 жовтня 2020 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

26/01/2016

01 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII («Закон»).

Андрій Стельмащук, Тетяна Бережна

12/02/2014

Акти податкової перевірки часто взагалі не містять фактичного змісту допущених порушень, відтак не завжди зрозуміло, у чому саме полягали такі порушення та які фактичні обставини стали підставою для їх установлення

Тетяна Бережна