публікації

Рекомендації платникам податків: коронавірус і бізнес

21/03/2020

17 березня 2020 року парламент вніс зміни до низки законів, які діятимуть у зв’язку з карантином через коронавірусну хворобу (COVID-19). Тут ми писали про ключові положення змін у сфері оподаткування. Хочемо поділитися нашими думками стосовно того, що слід взяти до уваги бізнесу на цей період.

Якщо ви чекали на перевірку або перебували в процесі її проведення

До 31 травня податкові органи не мають права проводити щодо вас фактичні, планові та позапланові документальні перевірки, а розпочаті перевірки зупиняються. Якщо перевірка закінчилась 17 березня або раніше, то всі процедури, в тому числі й процедури оскарження, здійснюються за старими правилами. Мораторій не поширюється на позапланові перевірки з питань відшкодування ПДВ на суму більше 100 тис. гривень.

Інформація про перенесення нерозпочатих перевірок має бути оприлюднена Державною податковою службою до 30 березня. Судова практика свідчить, що внесення змін до плану перевірок посеред року є протиправним і платник податків може оскаржити такі дії податкового органу та законно не допустити податківців до проведення перевірки. Зрозуміло, що внесення корективів до плану перевірок на підставі законодавчих змін, які ми зараз коментуємо, це інший випадок. Проте рекомендуємо вам та вашим юристам ретельно перевірити оновлений план та документи, надіслані податковим органом щодо перенесеної податкової перевірки. Якщо такі документи будуть вносити хоча б якісь додаткові зміни чи мати інші недосконалості (що реально, оскільки це буде нова практика для податківців), це може стати перспективною підставою для оскарження таких дій/рішень податкового органу. Наприклад, для початку рекомендуємо звернути увагу на те, чи інформація про перенесення перевірки була оприлюднена до 30 березня.

Якщо ви залучені до процесу імпорту лікарських засобів, медичного обладнання, призначеного для боротьби з вірусом

На 3 місяці звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, потрібних для боротьби з вірусом, відповідно до визначеного Кабміном переліку. Ці товари також звільняються від сплати ввізного мита. Митне оформлення здійснюється першочергово, допускається подання на них попередньої або тимчасової митної декларації. Плата за виконання митних формальностей поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для них, щодо вказаних товарів не сплачується.

Якщо ви платник податку на нерухомість/плати за землю

У березні-квітні плата за землю (земельний податок, орендна плата за землі державної та комунальної власності) не нараховується щодо земель, які використовуються в бізнесі. За нерухомість, яка перебуває у власності бізнесу чи громадян, податок не нараховується. Платник - юридична особа, який подав податкову декларацію, може подати уточнюючу декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання за березень і квітень. Для фізичних осіб зобов'язання корегуються податковим органом, то ж рекомендуємо ретельно перевірити отримані податкові повідомлення-рішення - чи відображені у них відповідні зміни.

Якщо ви не встигли подати документи до податкового органу

Позаяк строки давності, встановлені у статті 102 Податкового кодексу України, зупиняються з 18 березня по 31 травня 2020 року, то у платників є можливість, наприклад, подати заяву про повернення переплати з податків з урахуванням цієї норми. Однак треба звернути увагу, що перебіг строків давності зупиняється і для податкових органів. Зокрема, зупиняється на вказаний період 1095-денний строк для проведення перевірки платника контролюючим органом та визначення ним суми грошового зобов’язання.

Карантин – чудова можливість остаточно перейти на електронний формат подачі документів у податковий орган. Зрештою, й самі податкові органи заохочують використовувати дистанційні засоби «спілкування» з ними.

Якщо ви хочете скористатися форс-мажором

Закон частково вирішив також проблему з отриманням сертифікату про форс-мажор, прямо вказавши на карантин як форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили). Однак сама ж Торгово-промислова палати України зазначила на своєму сайті, що «карантин автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов’язання».

Якщо платник податків протягом граничного строку для подання податкової декларації, заяви про перегляд рішення контролюючого органу, заяви про повернення переплати мав обмежену свободу пересування внаслідок підтвердженого документально форс-мажору, він може звернутися з запитом до податкового органу для продовження відповідного строку.

Крім того, податковий борг, який виник внаслідок документально підтвердженого форс-мажору, є безнадійним та підлягає списанню разом із штрафними санкціями та пенею.

Якщо має місце податкове правопорушення

Якщо у період з 1 березня по 30 квітня ви вчинили податкове правопорушення, штрафні санкції не застосовуються. Пеня не нараховується, а нарахована, проте не сплачена, списується. Проте це не стосується нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизу, рентної плати, порушень правил, пов’язаних із обліком, виробництвом та обігом пального, спирту етилового на акцизних складах тощо. У цій частині все залишається без змін. Застосування штрафів, пов'язаних з реєстрацію податкових накладних, викликало багато дискусій. 20 березня ДПС у своєму інформаційному листі зазначила, зокрема, що протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за порушення, пов’язані з електронним адмініструванням ПДВ - за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, у листі ДПС звертає увагу на те, що порушення вимог Кодексу щодо реєстрації податкової накладної з ПДВ/розрахунку коригування до неї негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ. У цьому ж документі ДПС висловилася щодо наслідків нереєстрації (несвоєчасної реєстрації) акцизних накладних.

Далі буде...

Автори: Тетяна Бережна, радниця

Опубліковано: Юридична Газета, 21 березня 2020 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

04/05/2020

В умовах досить «турбулентної» ситуації в нашій країні та у світі в цілому, бізнес, одначе, не може бути цілковито «поставлений на холд». З огляду на це, досить велика кількість українських та іноземних компаній уже давно перейшла на сучасні цифрові технології та перевела, якщо не всю свою діяльність, то велику її частину, в електронний формат...