публікації

Шахраї на ринку нерухомості: як убезпечити себе в 2020 році

02/09/2020

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Ринок нерухомості – один з найбільш привабливих для різного роду шахраїв. Які схеми обману покупців та інвесторів використовують в 2020 році і як себе убезпечити, дізнавався портал «Столична нерухомість».

Переоформлення права власності може відбуватися і за допомогою «чорного» нотаріуса або реєстратора, які здійснюють реєстрацію навіть без наявності необхідних документів. Тому не зайвим буде перевірити того, у кого буде проходити операція.

На вторинному ринку продажу житлової нерухомості процедури реєстрації та переоформлення прав знаходяться вже на досить високому рівні в Україні. Найчастіше достатньо переконатися, що житло знаходиться у власності продавця тривалий час, перевірити наявність згоди подружжя та інших можливих співвласників, а також - відсутність зареєстрованих мешканців, у тому числі малолітніх. Найбільше сторони ризикують самі і свідомо,  коли занижують оцінку і вартість договору купівлі-продажу в спробі заощадити 100-200 доларів США на податках та інших витратах з оформлення. Але потім, у разі можливого розірвання угоди, вони цим самим позбавляють себе можливості довести, скільки саме вони сплатили насправді і вимагати повернення коштів у недобросовісного продавця. Інша група ризиків пов'язана з тим, що розрахунки переважно відбуваються готівкою, та ще й в іноземній валюті, що ще більше зменшує можливості покупця відстояти свої фінансові інтереси в можливому суді.

Також шахраї підробляють паспорта (переклеюють фото), документи про право власності та кілька разів перепродують житло.

На ринку оренди житлової нерухомості ціна ризику відносно невисока. Можна навіть говорити, що більше ризикує власник житла, якщо наймач виявиться несумлінним. Зіпсувати орендоване житло і його обладнання завжди можна на істотно більшу суму, ніж розмір внесеного завдатку, яким би він не був. Відомі випадки, коли наймач продавав побутову техніку та меблі в орендованій квартирі для того, щоб розплачуватися за житло, а потім з'їжджав, залишаючи ключі у сусіда або консьєржа.

Найбільш відкритим для шахрайських афер залишається ринок первинного житла. Досвід «Еліта-Центр», «Укогрупп», «Укрбуд» і інших забудовників показує, що жоден із способів залучення коштів на етапі будівництва, які нині існують в Україні, як прямо передбачених і врегульованих законодавчо, так і всіх інших, жодним чином не гарантує, що будинок буде побудований, зданий в експлуатацію і підключений до інженерних і комунальних мереж постачання; інвестори отримають назад всі свої вкладені гроші в разі призупинення будівництва. Тому цей ринок досі в основному тримається на авторитеті та іміджі окремих забудовників, з одного боку, і відчайдушності, надіях на всесильну державу і природному бажанні населення купити раніше і заощадити більше, з іншого. Поки такий стан справ буде зберігатися, будуть час від часу виникати нечисті на руку або просто недалекоглядні забудовники, які не співставляють свої можливості з потребами проекту. Це все при тому, що у багатьох країнах, навіть сусідніх з Україною, це питання вже давно вирішене або є істотні зрушення: від повних заборон будь-яких продажів нерухомості до закінчення будівництва до обов'язкових банківських гарантій повернення коштів або страховок на випадки призупинення будівництва.

Опубліковано: 100realty.ua, 19 серпня 2020 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/03/2023

Проти білорусі застосовують значно менше санкцій, ніж проти росії, хоча з самого початку повномасштабного вторгнення до України білорусь є пособницею країни-агресора. Відсутність санкцій у багатьох важливих економічних сферах робить білорусь зручним майданчиком для росії, який допомагає обходити західні санкції.

Роман Ємець, Олександр Бородкін

02/11/2022

Як в Україні застосовують різні механізми вилучення російських активів і наскільки вони ефективні?

Роман Ємець, Олександр Бородкін