публікації

Шарія затримали в Іспанії. Коли і як Україна може його екстрадувати та судити

06/05/2022

Екстрадиція Шарія з Іспанії складатиметься із шести етапів та триватиме до дев'яти місяців. Що потрібно, щоб судити його в Україні.

Зранку 5 травня 2022 року СБУ повідомила про затримання в Іспанії проросійського блогера Анатолія Шарія. Хоча така подія є гарним знаком для України, це лише початок довгого шляху з екстрадиції Шарія в Україну та подальшого кримінального переслідування.

Чи варто чекати Шарія в Україні

Екстрадиція можлива, коли одночасно виконано кілька умов.

1. Держави домовилися між собою, що видають правопорушників одна одній.

2. Особа, яку хочуть екстрадувати, перебуває в розшуку для притягнення до кримінальної відповідальності.

3. Держава, яку запитують про екстрадицію, не повинна вважати це правопорушення політичним.

Україна й Іспанія підписали Європейську конвенцію про видачу правопорушників і взяли на себе зобов’язання видавати правопорушників одна одній.

Сам Шарій ще в лютому 2021 року став підозрюваним у злочинах за двома статтями Кримінального кодексу:

  • ч. 1 ст. 111 – державна зрада;
  • ч. 1 ст. 161 – порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками.

Щоб притягнути до кримінальної відповідальності, в тому ж лютому 2021 року Шарія оголосили в розшук.

Відтак перші дві умови для екстрадиції Анатолія Шарія в Україну виконані. Проте найцікавішою є третя умова.

У статті 3 згаданої Конвенції зазначено, що видача не здійснюється, якщо держава, яку запитують про екстрадицію, розглядає правопорушення політичним або пов’язаним з політичним.

Анатолій Шарій декларує, що на території ЄС нібито рятується від політичних переслідувань української влади та де-факто очолює в Україні політичну партію імені себе. Тому іспанці ще мають вирішити, чи вважають вони інкриміновані Шарію злочини політичними. 

Від цього рішення залежить, чи буде Шарій екстрадований в Україну. Скоріше за все, саме ця лінія захисту буде основною в іспанських адвокатів Шарія.

Чи довго чекати на Шарія в Україні

Процедура екстрадиції Анатолія Шарія має складатися з таких етапів:

  • офіційне звернення України про встановлення місця перебування;
  • безпосереднє встановлення місця перебування;
  • направлення Україною до Іспанії запиту про екстрадицію;
  • перевірка владою Іспанії обставин, що можуть перешкоджати екстрадиції;
  • прийняття владою Іспанії рішення за запитом про екстрадицію;
  • передача Шарія під юрисдикцію України.

Зараз пройдено лише перші два етапи. Іспанське видання El Diario повідомляє, що Анатолія Шарія затримано на підставі міжнародного ордеру про арешт, ймовірно, із залученням Інтерполу. 

Після затримання Шарій постав перед судом, який зобовʼязав його кожні 15 днів з’являтися в суді за місцем проживання, забрав паспорт і заборонив залишати територію Іспанії. 

Суд дійшов висновку, що ризик втечі Шарія низький, тому що він має міцні зв’язки з Іспанією. Значить, тримати його під вартою немає необхідності.

Те, що Шарія звільнили з-під варти, не є ані «зрадою», ані «перемогою». Це звичайний перебіг процедури. Основним завданням іспанських правоохоронців та суду було лише переконатись, що Шарій не залишить територію країни до завершення усіх екстрадиційних процедур. Іспанський суд вирішив, що для цього необов’язково утримувати його під вартою.

Заходи, вжиті Іспанією, дозволяють розпочати наступні етапи екстрадиції. Зараз м’яч на українському боці, який протягом 40 днів має надіслати запит про екстрадицію.

Після отримання запиту екстрадиційна процедура розвиватиметься так.

1. Уряд Іспанії протягом восьми днів з дня отримання запиту вирішує, дозволяти подальшу процедуру чи ні. У переважній більшості випадків рішення уряду позитивне.

2. Якщо уряд Іспанії дозволяє подальшу екстрадиційну процедуру, то справа надходить до Національного високого суду, що в Мадриді. 

Цей етап складається з двох частин: попереднього розслідування та власне судового розгляду. Під час попереднього розслідування суддя-розслідувач збирає докази за і проти екстрадиції, які потім оцінюватиме колегія з трьох суддів. 

На етапі судового розгляду колегія вирішуватиме, чи варто оцінювати правопорушення, у вчиненні яких підозрюють Шарія, як політичні. Також на цьому етапі колегія має вирішити, чи існує ризик того, що після видачі в Україну Шарій буде підданий нелюдському поводженню або приниженню, та чи ризикує зазнати в Україні відмови в правосудді. Якщо суд побачить хоча б один із цих факторів, він відмовить у екстрадиції.

У випадку рішення суду про екстрадицію Шарій зможе оскаржити його. Це додатково уповільнить процес. Хоча у таких справах апеляційна інстанція, як правило, підтримує рішення суду.

3. Якщо суд остаточно вирішить підтвердити екстрадицію, своє останнє слово має сказати уряд Іспанії. Він може відмовити в екстрадиції в інтересах національної безпеки, публічного порядку або інших політичних інтересів.

Лише у випадку позитивного рішення уряду настане останній етап – фактична передача Шарія під юрисдикцію України.

У середньому вся процедура – від вирішення питання про арешт до видачі – може тривати від п’яти до дев’яти місяців.

Що буде із Шарієм в Україні

В Україні Анатолій Шарій має статус підозрюваного, стосовно нього триває розслідування. Якщо він буде екстрадований до України, то після закінчення цього розслідування Шарій постане перед українським судом.

Проте за вимогами Європейської конвенції після екстрадиції людину в Україні можна судити лише за ті злочини, у зв’язку із розслідуванням яких вона була видана іншою державою. У випадку Шарія – це конкретні дії, які кваліфікують як державну зраду та порушення рівноправності громадян.

Якщо пізніше українські прокурори зберуть докази для обвинувачення Шарія в інших злочинах, то судити його зможуть лише після отримання додаткової згоди Іспанії.

Автори: Андрій Слюсар, старший юрист, Марія Новікова, юристка

Опубліковано: Forbes.ua, 5 травня 2022 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

12/05/2020

2 травня Ігор Коломойський заявив, що у випадку прийняття проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності», він буде вимушений звернутись до Європейського суду із скаргою на порушення його прав гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод...

01/08/2019

У тебе хто прокурор району — я, чи якийсь КПК?