публікації

Футбольні трансляції: правила гри поза полем

10/07/2012

Перемога України в тендері на проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу викликала особливу зацікавленість українського бізнесу до цієї події, адже під час її проведення виникає можливість отримання додаткових прибутків. Одним із видів підприємницької діяльності, завдяки якій можна отримати комерційну вигоду під час проведення чемпіонату, є організація публічної трансляції футбольних матчів.

Однак слід зауважити, що Закон України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» № 962-V від 19.04.2007 р. встановлює, що права, пов’язані з чемпіонатом, включаючи права на телевізійне мовлення, запис і відтворення заходів чемпіонату, є об’єктами права інтелектуальної власності УЄФА, пряме та непряме використання яких у будь-який спосіб без дозволу УЄФА під час організації та проведення чемпіонату забороняється.

Окрім того, відповідно до ст. 48 Статуту УЄФА ексклюзивне право транслювати і використовувати, а також дозволяти трансляцію та використання матчів, які підпадають під юрисдикцію УЄФА, як в прямому ефірі, так і в записі, у цілому або частинами, належить УЄФА та організаціям, які входять до її складу.

На території України УЄФА на безоплатній основі надала ексклюзивне право здійснювати трансляцію матчів чемпіонату Європи з футболу 2012 у прямому ефірі Національній телекомпанії України (Перший національний канал) і ТРК “Україна” (по 15 матчів кожна, фінал транслюватимуть обидва канали). Окрім того, ТРК “Україна” отримала право показувати всі матчі (31) наживо на каналі “Футбол” на платній основі. Телеканал “Eurosport” відповідно до угоди з УЄФА транслюватиме матчі із затримкою (у записі) у 58 країнах, у тому числі в Україні.

Згідно з ч. 3 ст. 426 Цивільного кодексу України використання об'єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності, крім випадків правомірного використання без такого дозволу.

Таким чином, для здійснення публічної трансляції матчів чемпіонату Європи з футболу 2012 року (наприклад, у фан-зонах, ресторанах, кафе тощо) необхідно отримати дозвіл (ліцензію) УЄФА та погодження її партнерів з трансляції (офіційних телерадіомовних компаній) .

На офіційному веб-сайті УЄФА ua.uefa.com розміщені «Умови Ліцензії на Публічну Трансляцію чемпіонату УЄФА ЄВРО-2012», Посібник з подання заяви на публічну трансляцію УЄФА ЄВРО-2012, а також практичні посібники «Запитання, які виникають найчастіше. Програма ліцензування громадських переглядів УЄФА ЄВРО-2012» та «Ліцензійні платежі за комерційні публічні трансляції».

Зазначені документи визначають, що усі покази матчів ЄВРО-2012 поза домашніми умовами вважаються публічними трансляціями, а отже, громадські перегляди підлягають процедурі отримання ліцензії на громадський перегляд, що видається УЄФА або від імені УЄФА.

Разом з тим УЄФА встановила кілька винятків з вимоги ліцензування для громадських переглядів матчів, які повинні відповідати усім із нижчезазначених умов:

1. Екран, який використовується, має діагональ менше 3-х метрів.
2. Місткість місця, де відбувається перегляд, не перевищує 150 відвідувачів.
3. Відсутня плата за спонсорство чи плата за вхід.

УЄФА виділяє два типи публічних трансляцій: (1) некомерційна, яка не передбачає жодної комерційної діяльності, та (2) комерційна публічна трансляція.

У випадку здійснення некомерційної публічної трансляції необхідно отримати ліцензію УЄФА, однак жодна ліцензійна винагорода не сплачується.

Ліцензія на комерційну публічну трансляцію потрібна, якщо захід публічної трансляції передбачає: (1) спонсорство (тобто, демонстрацію бренду для третьої сторони) або інші асоційовані права; (2) сплату вхідної плати; (3) отримання доходу чи іншу комерційну мету (наприклад, продаж їжі чи напоїв).

Комерційні публічні трансляції вимагають здійснення оплати винагороди за ліцензією на користь УЄФА. Ліцензійні платежі розраховуються виходячи з площі екрану за один квадратний метр. Для спрощення УЄФА визначила чотири категорії екранів для кожного з яких встановлено різний тариф за квадратний метр. Таке рішення УЄФА пояснюється тим, що більші екрани приваблюють більше відвідувачів і, таким чином, ймовірно сприяють підвищенню доходів. Якщо для публічного показу матчів використовуватимуться декілька екранів, необхідно буде сплатити відповідний платіж за кожен окремий екран.

Варто зауважити, що у Польщі та Україні, які приймають чемпіонат УЄФА ЄВРО-2012, до згаданих вище ліцензійних платежів застосовується знижка у розмірі 50%.

Ліцензія на громадський перегляд, за умови її надання, дійсна для всіх 31 матчів УЄФА ЄВРО-2012. Будь-які ліцензії надаються УЄФА особисто ліцензіату і не можуть передаватися за субліцензією чи відступатися. Відповідний телевізійний сигнал не може бути записаний і не може (окрім як для демонстрації наживо при публічній трансляції) бути доступним для перегляду або демонструватися, передаватися, зберігатися або в інший спосіб транслюватися чи надходити будь-яким іншим чином.

Слід зауважити, що однією з вимог УЄФА до ліцензіатів є те, що публічні трансляції не можуть прийматися, проводитися чи організовуватися будь-якою особою, компанією або організацією, яка, на думку УЄФА, є конкурентом будь-якого офіційного спонсора УЄФА ЄВРО-2012 та/або партнера з трансляції УЄФА ЄВРО-2012 у відповідній країні. При цьому дана умова діє незалежно від того, чи публічна трансляція приймається, проводиться чи організовується самим таким конкурентом особисто, чи будь-якою пов’язаною юридичною особою.

УЄФА, виключно на свій розсуд, може прийняти або відхилити будь-які заявки на отримання ліцензій.

Оскільки ліцензія УЄФА надається лише для використання сигналу прямої телевізійної трансляції, що передається відповідним партнером з трансляції УЄФА ЄВРО-2012 у відповідній країні, для доступу до телевізійного сигналу одержувач ліцензії повинен отримати погодження від місцевого партнера з трансляції матчів ЄВРО-2012 або укласти договір із провайдером, який має право здійснювати ретрансляцію зазначених телеканалів з правом публічного показу.

При організації публічної трансляції матчів необхідно уникати створення враження, що такий захід є офіційно пов’язаним чи асоціюється з УЄФА ЄВРО-2012. Зокрема, у рекламних матеріалах забороняється використання знаків та офіційних назв УЄФА та/або турніру, а також безпосереднє/опосередковане пов’язування між УЄФА або УЄФА ЄВРО-2012 та будь-якою третьою стороною. При проведенні будь-якого заходу УЄФА забороняє використовувати офіційні назви турніру або посилання на УЄФА та рекомендує використовувати загальні фрази (наприклад, «Футбол наживо. Час, місце проведення:» або «Найкращий футбол разом з компанією «Х» тощо).

З огляду на зазначене, з метою здійснення законної підприємницької діяльності та уникнення відповідальності за порушення прав інтелектуальної власності необхідно дотримуватись правил публічної трансляції матчів, встановлених УЄФА.

Український юрист
`06 2012

Автор: Олександр Мамуня, Юлія Чижова

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

08/05/2018

Іларіон Томаров для "Юридична Газета"

Іларіон Томаров