публікації

Страхування професійної відповідальності адвоката у країнах Європи та Америки

10/12/2019

Незважаючи на чималі зусилля адвокатів, іноді клієнти можуть бути розчаровані роботою адвокатів. У великій юридичній компанії, яка обслуговує численну кількість клієнтів та має безліч проєктів, подекуди можуть траплятися професійні помилки.

Страхування професійної відповідальності адвокатів відоме у світі як страхування від помилок та упущень (Errors and Omissions – E&O). Воно є важливим механізмом захисту інтересів клієнтів від ризику адвокатських помилок, допущених через невиконання або неналежне виконання адвокатом своїх професійних обов’язків, розголошення адвокатом відомостей, що становлять адвокатську таємницю, втрати, знищення або пошкодження адвокатом документів, пов’язаних із професійною діяльністю тощо, а для адвокатів – від надмірних витрат у разі допущення ними таких професійних помилок. 

Якщо трапляються подібні помилки, клієнти зазвичай звертаються з претензіями чи позовами до адвокатів. Найбільш поширеними підставами для позовів є неправильне оформлення або затримка в оформленні (подачі) документів, неналежне виконання професійних обов’язків (зокрема, незнання права, що стало причиною програшу справи тощо). Також підставами позовів клієнтів до юридичних компаній та адвокатів можуть бути звинувачення, пов’язані з конфліктом інтересів, шахрайством або неотриманням згоди від клієнта на здійснення адвокатом певних дій, які суперечать інтересам клієнта.

У більшості країн Європи діє обов’язкове страхування професійної відповідальності адвокатів. При цьому законодавство в різних країнах значно відрізняється щодо концепції контролю за адвокатською діяльністю, в тому числі у питаннях відшкодування шкоди, завданої внаслідок отримання некваліфікованої юридичної допомоги. В США діє добровільна система страхування професійної відповідальності адвокатів. При цьому показово, що кількість адвокатів та юридичних компаній, які застрахували свої майнові інтереси, пов'язані з обов'язком відшкодувати збитки, завдані клієнтам внаслідок своєї професійної діяльності, є надзвичайно високою.

Страхування професійної відповідальності адвоката в країнах Європи

Страхування професійної відповідальності адвоката є одним з міжнародно-правових стандартів, який задекларований у Загальному кодексі правил для адвокатів країн Європейського Співтовариства від 01.10.1988 р. Згідно з п. 3.9.1. цього Кодексу, адвокати завжди повинні бути застраховані від пред’явлення позовів, пов'язаних з недостатньою професійною компетентністю. Розмір страхової суми визначається в розумних межах співвідносно з ризиком можливих помилок, допущених адвокатами у процесі здійснення професійної діяльності.

У країнах Європи (в Німеччині, Австрії, Ліхтенштейні, Франції, Італії, Португалії, Нідерландах, Люксембурзі, Бельгії, Великобританії, Ісландії, Ірландії, Швеції, Данії, Норвегії, Фінляндії, Литві, Естонії, Угорщині, Словаччині, Словенії, Чехії, Польщі, Хорватії, Румунії та на Кіпрі) страхування професійної відповідальності адвоката є обов’язковим.

Німеччина

У Німеччині страхування професійної відповідальності адвоката є частиною вдало налагодженого механізму з розподілу ризиків, пов’язаних із професійними помилками адвоката, між адвокатом, страховою компанією та клієнтом. Всі адвокати обов’язково страхують свою професійну відповідальність. Адвокати несуть професійну відповідальність за шкоду, заподіяну з необережності своїм довірителям та іншим особам, у процесі виконання професійних обов'язків. Не маючи договору страхування, який укладається з конкретним адвокатом, а не з юридичною компанією, в якій може працювати особа, в Німеччині неможливо отримати ліцензію адвоката.

Адвокат несе необмежену відповідальність, у тому числі своїм особистим майном. Її дозволяється обмежувати за договором з довірителем, але в цьому випадку її розмір все одно залишається достатньо високим. Обмеження відповідальності є доцільним, оскільки повне відшкодування збитків, особливо коли питання стосується комерційних правовідносин, може повністю позбавити адвоката подальшої можливості практикувати.

Мінімальна сума покриття можливого збитку становить 250 тис. євро на один страховий випадок. Платежі страховика в усіх випадках заподіяння шкоди, що сталися протягом одного року, можуть обмежуватися чотирикратною мінімальною страховою сумою. Враховуючи високий формалізм судової системи Німеччини, навіть незначна професійна помилка адвоката може призвести до стягнення з адвоката значних сум. За статистикою німецьких страховиків, близько 20% помилок клієнти не пробачають адвокатам і звертаються до страхових компаній за відшкодуванням.

Франція

У Франції страхування професійної відповідальності адвокатів також є обов’язковим. Однак механізм функціонування такого страхування дещо відрізняється від німецького. Орден адвокатів від імені та в інтересах усієї адвокатської спільноти, внесених до реєстру, укладає з комерційною страховою компанією генеральну страхову угоду. 

В законодавстві Франції закріплений мінімальний розмір страхової суми, що становить 1,5 млн євро на рік у розрахунку на одного адвоката, а середній річний розмір страхового внеску на одного адвоката становить 1 тис. євро. При цьому, на відміну від Канади, де розмір страхової премії збільшується поряд із професійністю та досвідченістю адвоката, у Франції розмір страхового внеску для всіх адвокатів, незалежно від досвіду, однаковий. Це обумовлюється тим, що адвокат-новачок має менше практичних навичок і частіше допускається помилок, але кожна помилка адвоката зі стажем може бути «на вагу золота».

Регулювання страхування відповідальності адвоката у Франції виділяється тим, що страхова виплата «потерпілому» клієнту виплачується лише за рішенням суду, тобто кожен страховий випадок, пов’язаний з професійною відповідальністю адвоката, є предметом судового розгляду у спеціалізованій палаті апеляційного суду. Під час судового розгляду суд з’ясовує, чи дійсно адвокат допустив професійну помилку, які саме збитки адвокат завдав клієнту, встановлює причинно-наслідковий зв’язок між помилкою і збитками та розмір страхового відшкодування.

Проте французьке законодавство містить виняток із загального правила обов’язкового страхування адвокатів: замість договору страхування адвокат може мати фінансові гарантії, які також мають право використовувати союзи адвокатів, кабінети, адвокати, які працюють на роботодавця чи за цивільно-правовими угодами.

Італія

Страхування ризику професійної відповідальності італійських адвокатів, адвокатських компаній є обов'язковим з 2017 р. Мінімальний розмір страхової суми при страхуванні професійної відповідальності адвоката становить 350 тис. євро на рік. Поліс повинен оновлюватися щороку зі сплатою актуального тарифу. Адвокати зобов’язані направити копію договору страхування в Адвокатські палати (Ордени адвокатів), а також надавати страховий поліс на вимогу клієнтів під час звернення останніх до адвокатів. Умови та сума обов’язкового страхового покриття встановлюються кожні 5 років.

Литва

У Литві встановлена фіксована сума страхування професійної відповідальності адвокатів – 30 тис. євро. Якщо клієнт незадоволений роботою адвоката і звертається до суду, цей внесок має покрити відшкодування. В таких справах відповідачем перед клієнтом є страхова компанія, що захищає права адвоката як третьої особи.

Румунія

В Румунії страхування професійної відповідальності адвокатів також є обов’язковим. Адвокат зобов’язаний страхувати свій ризик професійних помилок на мінімальну суму, що становить 6 тис. євро на рік, для адвоката-стажиста ця сума становить 3 тис. євро на рік. Кожен адвокат зобов’язаний щорічно до кінця календарного року подавати до відповідної регіональної колегії адвокатів копію поліса про страхування своєї професійної відповідальності на наступний рік.

Румунське законодавство дозволяє адвокатським формуванням укладати один загальний договір страхування професійної відповідальності, за яким застрахованими є всі адвокати, а також весь технічний та адміністративний персонал. Відсутність полісу страхування професійної відповідальності вважається підставою для виключення адвоката з реєстру адвокатів, що мають право здійснювати діяльність.

Страхування професійної відповідальності адвоката в Канаді

В Канаді, як і в багатьох країнах Європи, діє обов’язкове страхування професійної відповідальності адвокатів. Мінімальне страхове покриття в Канаді становить 1 млн доларів США, а тарифи починаються від 1 тис. доларів США на рік.

Законодавством встановлена вимога, щоб всі члени колегії адвокатів (не лише ті, які займаються приватною практикою) щороку підтверджували свій статус, що включає також сплату страхових внесків. У кожній провінції та території уповноважений орган адмініструє програму страхування відповідальності. Всі обов'язкові програми страхування відповідальності адвокатів забезпечують покриття принаймні на 1 млн доларів США за кожен позов від клієнта. Адвокати та юридичні фірми часто зацікавлені у підвищеному страховому покритті для додаткового захисту.

Страхування професійної відповідальності адвоката в США

В більшості штатів страхування професійної відповідальності адвокатів не є обов’язковим. Однак закони принаймні 26 штатів вимагають від адвокатів, які не страхують свою професійну діяльність, повідомляти своїх клієнтів про те, що їхня діяльність не застрахована. В деяких штатах (наприклад, у Південній Дакоті та Алясці) від адвокатів вимагається, щоб їхні клієнти підписали письмову згоду про обізнаність щодо страхового статусу адвоката (disclosure rule). Повідомлення клієнту недостовірних відомостей щодо свого страхового статусу може коштувати адвокату його адвокатської ліцензії. 

Згідно зі статистикою, в США протягом року кожному п'ятому адвокату пред'являється позов про несумлінне виконання обов’язків, що стимулює адвокатів добровільно укладати договори зі страховими компаніями. Тобто адвокат у США вільний у виборі – страхувати свою професійну відповідальність, що забезпечить йому надійність в очах клієнтів, чи зекономити й таким чином підвищити ризик втрати клієнтів.

Отже, хоча в США діє система добровільного страхування відповідальності адвокатів, але оскільки надходить безліч позовів з боку клієнтів, які скаржаться на дії адвокатів, це стимулює юридичні компанії та адвокатів страхувати свою роботу. Витрати адвоката на страхування професійної відповідальності перевищують всі його інші поточні витрати, за винятком орендної плати. Для адвокатських об’єднань ця стаття витрат посідає третє місце після витрат на заробітну плату працівникам.

Ціни на цей вид страхування дещо парадоксальні. Страхові внески є найнижчими для адвокатів-новачків, але вже через 5-10 років суттєво зростають та вирівнюються поряд з цінами для досвідчених адвокатів. Це пояснюється тим, що адвокати не практикують достатньо довго, щоб у них був сформований певний імідж.

За даними Американської асоціації адвокатів, на адвокатів, які займаються приватною практикою менше ніж 5 років, припадає лише 3,5 % позовів, пов’язаних з відшкодуванням збитків, завданих їм внаслідок своєї професійної діяльності. Натомість на адвокатів, які практикують протягом 11-20 років – 37%. Окрім того, варто враховувати, що досвідчені юристи займаються більш складними справами, а також контролюють роботу інших юристів.

Страховий платіж для адвокатів-новачків починається від 500 доларів США на рік, а вже для досвідчених адвокатів може піднятися до 1500 - 3000 доларів США. До того ж ціна страхування залежить ще й від того, в якій сфері права практикує адвокат.

***

Залежно від країни, страхування професійної відповідальності адвокатів може бути як обов’язковим, так і добровільним, здійснюватися як щодо усієї юридичної компанії, так і щодо окремих адвокатів.

Демократичний та ліберальний, на перший погляд, підхід до страхування професійної відповідальності в США є яскравим прикладом того, що навіть за відсутності обов’язкової вимоги щодо страхування професійної відповідальності, адвокати зацікавленні в укладенні договору зі страховою, адже наявність страхового полісу є одним з найважливіших показників надійності адвоката в очах клієнта.

Європейська система обов’язкового страхування професійної відповідальності адвоката, відповідно до якої майже в усіх країнах адвокати зобов’язані страхувати свою професійну відповідальність, в Україні поки що не прижилася. На відміну від нотаріусів і виконавців, в Україні наразі не передбачається обов’язкове страхування професійної відповідальності адвокатів як окремий (самостійний) вид страхування. Тому застрахувати свою професійну відповідальність адвокати можуть лише в межах добровільного страхування цивільно-правової відповідальності.

Опубліковано: Юридична Газета, 10 грудня 2019 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

21/12/2022

Чи досягається мета ефективного захисту, якщо суд відмовляє у позові на тій підставі, що позивачем, на думку суду, обрано неефективний спосіб захисту порушеного права?

Олег Качмар

04/02/2020

Увесь попередній рік не вщухала дискусія навколо скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку землі. Аграрний бізнес, який наразі в більшості своїй формує земельний банк за рахунок договорів оренди та емфітевзису, укладених із власниками земельних ділянок (паїв), перш за все турбують «правила гри»: на яких умовах можна буде купити земельну ділянку, що буде з орендою та емфітевзисом, як не втратити земельний банк...

Олександра Бортман, Олег Качмар