"Майже кожна друга відібрана декларація ідентифікована як ризикова” – нещодавно зазначили у НАЗК. Подібне відбувається через автоматизовану перевірку, яка порівнює дані декларації із даними реєстрів. Віднесення декларації до ризикових через велику кількість розбіжностей може мати наслідком проведення повної перевірки, а цього не хоче жоден декларант. Саме тому нижче ми розглянемо, як уникнути низки найрозповсюдженіших помилок, які допоможуть запобігти проблемам у майбутньому.
1. Не задекларовано житло
Типовою помилкою є недекларування жодного місця проживання у Розділі 3 «Обʼєкти нерухомості». Часто декларанти вважають, що тут потрібно декларувати лише нерухомість, яка належить їм на праві власності, проте це не так.
Навіть якщо квартира Вам не належить, але перебуває в оренді – вона має бути відображена у декларації. Це правило застосовується і до квартир родичів, у яких Ви проживаєте безоплатно. У Розділі 3 «Обʼєкти нерухомості» необхідно буде задекларувати будь-яке житло, у якому Ви проживали упродовж усього грудня або сукупно не менше 183 днів звітного року.
Вам обовʼязково необхідно буде заповнити поле щодо місця фактичного проживання у Розділі 2.1 «Інформація про субʼєкта декларування». Втім, наявність там адреси фактичного місця проживання не звільняє Вас від декларування житла у Розділі 3 «Обʼєкти нерухомості». Недекларування місця проживання може коштувати Вам дорого, адже НАЗК зарахує до суми розбіжностей оціночну вартість квартири.
2. Не задекларовано банківські залишки
Не менш часто у деклараціях можна побачити помилки у Розділі 12 «Грошові активи». Цей розділ заповнюється за умови, що грошові активи декларанта або члена його сімʼї станом на 31.12 сумарно перевищують 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (для декларації за 2024 р. – 151 400 грн). Тобто, якщо у Вас є 100 000 грн готівкою та 100 000 грн на рахунку в банку – Вам необхідно буде декларувати усі грошові активи.
Як підказує практика проведення повних перевірок, в багатьох деклараціях посадовці не звертають увагу на залишки на банківських рахунках. Принцип правильного заповнення розділу простий: якщо Ви подолали бар’єр у 50 ПМ (у 2024 р. – 151 400 грн), то маєте задекларувати кожну гривню. Незадекларовані банківські залишки неодмінно будуть включені НАЗК до суми розбіжностей.
3. Не задекларовано авто у користуванні
Як і у випадку з обʼєктами нерухомості, декларанти часто забувають декларувати свій транспорт у Розділі 6 «Транспортні засоби». Знову ж таки, тут необхідно вказувати не тільки власні автомобілі, але й той транспорт, який перебуває на праві володіння/користування протягом сукупно не менше 183 днів протягом року або увесь грудень звітного періоду. Зверніть увагу, що право користування необхідно декларувати не тільки у випадках, коли Ви водій, але і коли Ви користуєтесь авто як пасажир.
Наприклад, якщо Ви більше 183 днів у звітному році їздили на автомобілі мами – його необхідно буде задекларувати. В іншому випадку, НАЗК може включити ринкову вартість автомобіля до суми розбіжностей, яка призведе до відповідальності.
4. Не задекларовано дітей, яким менше 18 років
Як показує практика повних перевірок НАЗК, декларанти часто забувають про своїх дітей. Якщо у Вас є біологічна або усиновлена дитина, молодша за 18 років станом на 31.12, – Ви зобовʼязані задекларувати її у Розділі 2.2 «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування». До цього потрібно дуже відповідально ставитися, адже під час проведення автоматизованої перевірки НАЗК автоматично отримує інформацію щодо спорідненості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Якщо у декларації буде відсутня дитина до 18 років, НАЗК може включити вартість усього її майна до суми розбіжностей. При цьому, мова іде не тільки про її власність, а і про обʼєкти, якими вона користується. Тобто, якщо Ви знали, що Ваша дитина проживала у приватному будинку у Польщі, але не задекларували цю нерухомість – оціночна вартість цього будинку може бути включена до недостовірних відомостей.
Саме тому ніколи не забувайте вказати у декларації своїх біологічних та/або усиновлених дітей до 18 років. Вони є членами сімʼї у розумінні Закону, а отже до них застосовуються усі звичні правила декларування. У декларації має бути все майно, яке належить їм на праві власності або на праві володіння/користування (якщо майно було у них на такому праві сукупно протягом не менше 183 днів року або увесь грудень звітного року).
5. Неправильно задекларовано дохід
Наостанок зазначимо про чергову небезпечну помилку, якої потрібно уникати. Часто декларанти неправильно вносять суму доходу у Розділ 11 «Доходи, у тому числі подарунки». Вони вказують фактично виплачену на картку «чисту» суму замість «брудної» із податками. Наприклад, якщо Ви за рік отримали 500 000 грн зарплати на картку, то Вам необхідно задекларувати дохід 500 000 грн + ПДФО + військовий збір, а не «чисту» фактично отриману на рахунок суму 500 000 грн.
Декларування неправильної суми обовʼязково буде виявлено при автоматичній перевірці. Якщо сума значно відрізнятиметься, декларацію може бути відібрано на повну перевірку як ризикову.
Якщо Ви ще не розпочали заповнювати декларацію – саме час запастися уважністю та розпочати. Уникайте вищезгаданих помилок, читайте розʼяснення й пильно заповнюйте декларацію – ось і весь секрет успіху. Ну і звісно, у разі потреби не забувайте звертатись за фаховою юридичною допомогою. Нехай щастить!
Автор: Максим Васильєв