публікації

Коронавірус і податкові зміни в Україні

17/03/2020

Тетяна Бережна

Радниця, адвокатка

Антикорупційні питання,
Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

Сьогодні, 17 березня 2020 року, Верховна Рада України прийняла низку законів, які спрямовані на запобігання і протидію поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) в Україні. Серед них – Закон, яким вносяться зміни до податкового законодавства з метою підтримки платників податків. 

Основні зміни, які вносить Закон у сфері оподаткування, такі:

Стосовно відповідальності платників податків

Штрафи за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, не застосовуються, пеня не нараховується, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Звертаємо увагу, що відповідальність все одно настає, зокрема за:

  • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди податкового органу;
  • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Щодо проведення податкових перевірок

З 18 березня по 31 травня 2020 року податкові перевірки не будуть проводитися.

Виняток становлять позапланові документальні перевірки платників податків щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ, яке становить більше 100 тис. гривень.

Інформація про перенесення запланованих з 18 березня по 31 травня 2020 року, але не розпочатих перевірок буде включена до оновленого плану-графіку, який буде оприлюднений на сайті ДПС до 30 березня 2020 року.

Розпочаті та перевірки, які не завершено, тимчасово зупиняються на період до 31  травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття податковим органом будь-яких додаткових рішень.

Стосовно декларування податку на доходи фізичних осіб

Декларація про майновий стан і доходи подається не до 1 травня 2020 року, а до 1 липня цього року. Фізична особа повинна сплатити задекларовану суму не до 1 серпня 2020 року, а до 1 жовтня.

Щодо плати за землю

Земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності не нараховується та не сплачується, об’єкти нежитлової нерухомості не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року.

Юридичні особи можуть подати уточнюючу декларацію з урахуванням таких змін, а фізичним особам перерахунок здійснюється контролюючим органом.

Стосовно строків давності у податковому законодавстві

На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Податкового кодексу України.

Щодо сплати ЄСВ

Звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за себе (хоча можуть і прийняти рішення про сплату) за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року такі особи:

  • ФОПи, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, медичну, юридичну практику);
  • члени фермерського господарства.

Звертаємо увагу, що такі категорії платників ЄСВ як, наприклад, роботодавці – юридичні особи та ФОПи, які використовують працю інших осіб, не звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за цей період.

Стосовно штрафних санкцій за порушення у сфері ЄСВ і проведення перевірок

Тимчасово штрафні санкції за порушення, вчинені у період з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року, не застосовуються за: 

  • несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
  • неповну сплату або несвоєчасну сплату сум єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів. 

У цей же період не проводяться перевірки з питань сплати ЄСВ, а розпочаті – зупиняються, нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. 

Пільги та інші заходи, спрямовані на полегшення становища платників податків на час епідемії, карантину, готуються та вже вжиті в багатьох країнах. 

У Штатах планують відтермінувати подання податкової декларації про доходи, зменшити податкове навантаження на малий і середній бізнес, а також соціальні внески. Велика Британія готує цілий пакет заходів у сфері кредитування бізнесу та запроваджує податкові ініціативи. Данія передбачила фінансову підтримку для бізнесу, а також відстрочення сплати платниками, які постраждали від коронавірусу податків, зокрема податку на додану вартість. Аналогічні заходи вживають в Італії Франції, Іспанії, Греції, Чехії та багатьох інших країнах.

Парламент підтримав ініціативу щодо негайного підписання цього законопроєкта та негайного скерування його на підпис Президенту. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

13/01/2022

Минулий рік був багатий на зміни до законодавства, які вплинуть на людей та бізнес у 2022 році: податкова амністія, Дія Сity, РРО для ФОПів, закон про олігархів, так званий ресурсний законопроект 5600. Найбільш комплексним і всеохопним податковим законом став Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», більше відомий як законопроект 5600 (Закон 1914)

Тетяна Бережна, Аліна Ратушна

17/12/2021

Розуміння того, що Україна має перейти до економіки замкнутого циклу, і забезпечити всі умови для переробки та подальшого використання відходів, з’явилося вже досить давно. Проте сьогодні ми не бачимо протягом останніх років жодних результатів і реальних кроків у цьому напрямку. Чому так сталося?

Остап Семерак, Тетяна Бережна