публікації

Відшкодування ПДВ - у центрі уваги під час карантину

01/04/2020

Під час карантину для бізнесу особливо важливо мати «живі» гроші. Отримання бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку є одним зі способів поповнити оборотні кошти. Проте відшкодування ПДВ це не завжди легка задача, більше того, в період кризи.

Для отримання бюджетного відшкодування ПДВ компанія подає разом із податковою декларацією заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Податковий орган має узгодити таке відшкодування протягом 30 календарних днів після закінчення строку подання податкової декларації. А якщо сума ПДВ до відшкодування становить більше 100 тисяч гривень, податковий орган має право призначити документальну позапланову перевірку. Під час такої перевірки податковий орган не має права перевіряти дотримання компанією законодавства з будь-яких інших питань, окрім відшкодування ПДВ.

Як ми зазначали в попередній публікації, накладений парламентом мораторій на перевірки під час карантину не стосується перевірок щодо відшкодування ПДВ. Це означає, що, незважаючи на поточну ситуацію, бізнес все одно може отримувати бюджетне відшкодування за наслідками перевірки. Відтак, увага податкових органів буде зосереджена саме на законності підстав для бюджетного відшкодування ПДВ. Уже сьогодні кількість відмов у відшкодуванні зростає. Тому весь процес від заповнення заяви до отримання бюджетного відшкодування на рахунок у банку, очевидно, потребуватиме значних зусиль, знань та відповідного досвіду.

Заповнення заяви про повернення ПДВ вимагає врахування всіх податкових періодів, за які компанія хоче відшкодувати податок. На цьому етапі навіть технічна помилка на кшталт неправильно вказаного періоду, в якому виникло від’ємне значення, може стати причиною відмови в праві на бюджетне відшкодування. 

Якщо за результатами проведення перевірки вам відмовили у відшкодуванні з тих чи інших підстав, необхідно грамотно викласти позицію в запереченнях на акт податкової перевірки. Підготовка правової позиції на цьому етапі зекономить зусилля на всіх наступних. Якщо податковий орган не змінив свою позицію з урахуванням заперечень, прийняв податкове повідомлення-рішення, у платника податку залишається опція адміністративного оскарження. На час карантину процедура в частині скарг щодо законності відшкодування ПДВ не зупинена, а шанси відстояти свою позицію без звернення до суду існують. В одній зі справ ми зекономили кошти та зусилля клієнта, отримавши позитивне рішення за результатами розгляду скарги в Державній податковій службі України.

Якщо ж адміністративна процедура не принесла потрібного результату, необхідно звертатися до суду. Слід розуміти, що строки розгляду спорів сьогодні значні, однак цією можливістю повернути свої кошти не можна не скористатися.

Треба враховувати, що отримання судового рішення на вашу користь, яке набрало законної сили, ще не означає отримання коштів на рахунок у банку. Необхідно, аби суму ПДВ було внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. На 5 день після внесення суми відшкодування в цей Реєстр казначейська служба повертає кошти на рахунок.

Наш досвід супроводу процедури відшкодування ПДВ від початку податкової перевірки до моменту отримання коштів доводить, що важлива кожна деталь. Після спрямування судового рішення на користь нашого клієнта, яке набрало законної сили, до податкового органу могли виникати навіть технічні перешкоди, які унеможливлювали на певному етапі повернення коштів. Проте вони були успішно усунуті, а кошти надійшли на рахунок клієнта.

Однак, процедура відшкодування ПДВ є цілком реальною, хоч і вимагає значних зусиль, знань та відповідного досвіду, а її результат – надважливий для бізнес-процесів, а особливо, під час карантину.

Автори: Тетяна Бережна, Віктор Грабовський

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

17/09/2021

Резонансний «ресурсний» законопроєкт 5600 про внесення змін до податкового законодавства цього тижня перебуває на розгляді в податковому комітеті Парламенту. До другого читання обговорюються 11 319 поправок, які були подані депутатами після прийняття законопроєкту у першому читанні...

Остап Семерак

16/04/2021

Податкові нововведення США стосуються блогерів незалежно від країни проживання. Розмір податку становить від нуля до 30% і залежить від певних факторів. Скільки платитимуть українські ютубери...

Іларіон Томаров